Jdi na obsah Jdi na menu

UMĚLÁ INTELIGENCE

UMĚLÁ INTELIGENCE, známá také jako Artificial Intelligence (AI), charakterizuje schopnost strojů a technických systémů napodobovat a replikovat lidské schopnosti. Tato oblast se týká základních lidských dovedností, jako je uvažování, učení, plánování i kreativita, a je proslulá svým potenciálem a širokou škálou aplikací. 

SYSTÉMY poháněné umělou inteligencí jsou jedinečné v tom, že jsou schopné fungovat autonomně. Nejenže umí samostatně pracovat, ale také se učit a přizpůsobovat své chování na základě hodnocení výsledků předchozích akcí. Tímto způsobem se neustále zdokonalují a maximalizují svou efektivitu.

Přestože se umělá inteligence stále více začleňuje do obchodního prostředí, často se termín AI zneužívá. Mnoho aplikací, které se označují za AI, jsou ve skutečnosti založené pouze na jednom aspektu umělé inteligence - STROJOVÉM UČENÍ. Vyvíjet a trénovat algoritmy strojového učení vyžaduje specializovaný hardware a software. Přestože existují programovací jazyky, které jsou pro AI vývoj oblíbené - jako Python (díky frameworkům PyTorch a Tensorflow), C++, Java nebo Julia - žádný z nich není synonymem pro umělou inteligenci.

SYSTÉMY AI fungují na principu analýzy obrovských datových sad, ve kterých hledají korelace a vzorce, jež následně využívají k predikci budoucích stavů. Takto pracují například chatboti, kteří jsou schopni generovat nové texty a dialogovat s uživateli na různá témata. 

Další oblastí, kde se AI uplatňuje, je rozpoznávání obrázků nebo řeči. AI může identifikovat a popisovat objekty díky analýze milionů vzorových obrázků. Nově vzniklé generativní techniky umělé inteligence se dokážou zdokonalovat a vytvářet realistické texty, obrázky či hudbu.

UMĚLÁ INTELIGENCE (AI), STROJOVÉ UČENÍ a HLUBOKÉ UČENÍ jsou termíny, které se často objevují v korporátním IT světě. Avšak v době, kdy je kolem AI obrovský rozmach, se tyto pojmy v mnoha firmách často zaměňují. A to přesto, že jsou mezi těmito termíny zásadní rozdíly.

POJEM AI se zrodil už v 50. letech minulého století a je definován jako simulace lidské inteligence pomocí stroje. Tato oblast se neustále rozvíjí a přizpůsobuje v závislosti na technologickém pokroku počítačových systémů. Mezi technologie, které jsou součástí AI, patří strojové učení a hluboké učení.

STROJOVÉ UČENÍ umožňuje softwarovým aplikacím vylepšit své predikce výsledků bez nutnosti přímého naprogramování. Algoritmy strojového učení využívají historická data ke generování nových výstupních hodnot. Tento přístup se stal nesmírně efektivním, zvláště když se pro učení používají rozsáhlé datové soubory, které umožňují trénování jednotlivých modelů AI.

HLUBOKÉ UČENÍ je podoblastí strojového učení, které je inspirováno naším porozuměním struktury lidského mozku. Použití nesmírně sofistikovaných umělých neuronových sítí v hlubokém učení je základem nedávných pokroků v oblasti umělé inteligence, včetně technologií samořídících aut nebo oblíbeného chatbota ChatGPT.

 

Příspěvky

VYUŽITÍ UMĚLÉ INTELIGENCE VE ZDRAVOTNICTVÍ

Umělá inteligence v oblasti zdravotnictví je dnes významným a široce diskutovaným tématem, jež je středem zájmu mnoha jedinečných projektů. 

JAK UMĚLÁ INTELIGENCE MĚNÍ PRACOVNÍ PROCES

Nástroje AI mají skvělý potenciál významně zlepšit efektivitu pracovního procesu.

ODHALTE SKRYTOU MOC AI: NÁSTROJE, KTERÉ ZEFEKTIVNÍ VAŠI PRÁCI!

Konkrétní nástroje umělé inteligence, které se mohou stát vašimi spolehlivými pomocníky.

AI: VAŠE TAJNÁ ZBRAŇ K ÚSPĚCHU

Umělá inteligence se stává důležitým hráčem v našem moderním světě.

PROČ JE AI BUDOUCNOSTÍ? TAJE SVĚTA, KTERÝ CHCETE ZNÁT!

Umělá inteligence stojí na popředí technologického pokroku, představující fascinující možnosti, které mohou přinést obrovské výhody v různých oblastech života.

AI: CO SE SKRÝVÁ ZA POKROKEM? ZJISTĚTE PRAVDU O JEJÍCH NEVÝHODÁCH!

Na chvíli se zastavme a podívejme se na druhou stranu mince. Víme, že umělá inteligence nám může přinést spoustu pozitivních věcí, ale…

AI V NAŠEM ŽIVOTĚ

Nevíte, jak moc může umělá inteligence ovlivnit váš život? Zjistěte to teď!

OČEKÁVÁTE NEOČEKÁVANÉ? AI SE CHYSTÁ ZMĚNIT VŠE!

Očekává se, že umělá inteligence změní všechny aspekty našeho života a ekonomiky. Níže uvádíme několik konkrétních příkladů: